Blázni v pouhé kůži!?

12. září 2008 v 14:05 | Memsha |  *O Aně*

Anorektičky - blázni v pouhé kůži!?

Anorektičky – blázni v pouhé kůži!?
Možná nejde přímo o váš problém. Přesto byste se o něj měla zajímat - možná je někdo takový ve vašem okolí…

Dívky přímo posedlé štíhlou postavou
Kult superštíhlých modelek je nám vnucován na každém kroku. Nepřirozená krása ovlivňuje vnímání ženské postavy. Právě ideál vychrtlých modelek má již na svědomí životy mnoha dívek a žen. Závažné poruchy v příjmu potravy jako je anorexie nebo bulimie začínají totiž docela nevinně při listování módními časopisy. Následovat ale může trvale poškozené zdraví nebo i smrt. Poruchou trpí nejčastěji dívky, jde o 95 % případů, a to nejčastěji ve věku 16 až 25 let. Výjimkou ale není ani anorexie zjištěná u třináctileté dívky, čtyřicetileté ženy nebo u mladého muže.
Dokonalé anorektičky
Mentální anorexie jako porucha příjmu potravy patří do skupiny psychosomatických chorob. Kromě mentální anorexie do této kategorie patří i bulimie, chorobné přejídání v kombinaci s kontrolou potravy. Příčin anorexie je více - většinou jde o komplex řady faktorů. Nejčastěji jsou s problémem anorexie konfrontovány dívky ctižádostivé, inteligentní, všestranně nadané a velmi často z dobrých rodinných poměrů.
Paradoxně právě takové dívky, které nemívají žádné problémy a v kolektivu, jsou oblíbené. Ke změně může dojít v období puberty, mění se proporce a postava. Jde sice o zcela přirozený vývoj, dívka se s ním ale podvědomě nedokáže vyrovnat. Nevinné poznámky na adresu jejího vzhledu mohou hrát důležitější roli, než se zdá.
I obezita v rodině vede často ke kontrole příjmu potravy. Ovšem příčiny mohou být i v jiných oblastech - dívka se na sebe snaží nepřímo upoutat pozornost okolí nebo v nějaké oblasti vyniknout a být v ní důsledná. Primární tedy vždy není jen dieta a snaha získat vytouženou postavu, ale především problém, který se za anorexií skrývá.
Už jsem jedla
V každém individuálním případě je rychlost rozvoje onemocnění různá. Někdy dívka náhle zhubne během krátké doby. Jindy si jejího hubnutí hned její okolí nevšimne, anebo v něm vidí zatím jen snahu o zhubnutí nadbytečných kil. Hlavním varováním pro okolí ale nemusí jen velký úbytek hmotnosti, hlavně jde o změny v přístupu k jídlu.
Klasicky dívka odmítá společná jídla, vyhýbá se celé řadě jídel a často hovoří o obavě z tloušťky. Časem zjistíte, že má i zkreslenou představu o svém těle - připadá jí, že je ještě potřeba zhubnout, ačkoliv objektivně má normální nebo dokonce hubenou postavu. S tím souvisí i nadměrné cvičení.
Postupně se v další fázi objevuje užívání projímadel, léků na odvodnění nebo snižujících chuť k jídlu. Závažné je již zastavení růstu, ztráta menstruace nebo poruchy menstruačního cyklu. Ke změnám ale dochází i v oblasti psychické - anorexie představuje velkou zátěž pro organismus, dívka bývá podrážděná, nesoustředěná a uzavírá se do sebe. Projevem pozornosti upřené výhradně na jídlo je i ztráta zájmu o společenské dění.
Nejsi tlustá, neboj se
Anorektička se již ocitla v bludném kruhu zcela zkreslených představ o své postavě. Sama si sotva uvědomí, že je již nemocná. S problémem jí může pomoci jedině její okolí, proto je také třeba, aby dokázalo anorexii včas rozpoznat. Většinou zasahují rodiče nebo partner a zajistí pro nemocnou odbornou léčbu.
Někdy pomůže i ambulantní léčba - v případech, kdy je vážně ohroženo zdraví nebo život ženy, je ale třeba dlouhodobá terapie. Dívka s anorexií je hospitalizována na psychiatrické klinice nebo na jednotce intenzivní péče se zavedením umělé výživy. Léčba je velmi náročná, problém anorexie totiž nepředstavuje jen získání zpět ztracené hmotnosti.
Anorexie začíná v hlavě, je otázkou psychiky a lidské vůle. Proto se dívka opět učí normálnímu chování ve vztahu k jídlu. Anorexie mívá následky na celý život, často anorektičky nejsou schopny najít k jídlu adekvátní vztah a naopak upadají do depresí a přejídají se. Oporou by jim proto měla být rodina, partner a přátelé, kteří jim pomohou mít se rády takové jaké jsou…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama